Skincity ❤️ Paulas Choice
Den är här!
Äntligen kan jag visa er denna fantastiskt fina box som är en hyllning till Skincity och Paulas Choice samarbete genom åren.
Den lanseras idag och är dröm för känslig hud eller till sommaren när man vill satsa på mer skonsamma och återfuktande ingredienser.
Paulas Choice är ett märke som har funnits hos oss på Skincity sedan 2014 och växte snabbt hos våra kunder.
Idag är märket så pass stort hos oss att vi har två egna ambassadörer på kontoret och det är jag och min kollega Carolin. Detta innebär att vi håller alla produktutbildningar inom märket och är produktexperter.
Match made in heaven
En perfekt duo för den känsliga huden. Denna återfuktande mask och exfolierande BHA lotion ger en mjukare, slätare och återfuktad hud. Salicylsyra exfolierar skonsamt huden medan extrakt av nordiska hjortron och reishisvamp lugnar huden och minskar rodnad

Boxen är inte bara fantastiskt vacker utan innehåller också två favoriter från märket.
Super Hydrate Overnight Mask.
Först ut är den ikoniska Super Hydrate Overnight Mask. Denna masken har Paulas Choice grundare Paula Begoun tagit fram tillsammans med Skincitys grundare Annica. Här kan ni läsa allt om hur denna mask kom till och varför den är en av de absolut bästa fuktmaskerna. Paula’s Choice + Skincity = Sant! – Hudspecialisten

Masken har en lätt gel textur och är en dröm för den som vill ha en lätt men effektiv mask. Används som en sovmask.
CALM 1% BHA Lotion Exfoliant

Utöver BHA innehåller denna lugnande allantoin, lakritsrot och grönt te för en lugnande effekt på huden.
Emelie’s och Paulas Choice BHA skola
Storsäljaren är BHA Liquid men jag tror många av er inte vet om att denna storsäljare finns i olika utföranden för att passa alla hudtyper och hudtillstånd. Här nedan ser du vilken BHA som passar din hud bäst..
🖤 CALM 1% BHA Lotion: Passar alla, mest anpassad för normal till torr och känslig/ rosacea.
🖤 Liquid 2% BHA: Blandad, fet med djupgående pormaskar och plitor.
🖤 Lotion 2% BHA : Normal, torr och känslig.
🖤 Gel 2% BHA: Blandad, fet, pormaskar, plitor, punktbehandlande.
BHA Liquid är alltså inte det bästa alternativet för allas hud. Det gäller att hitta den BHA syra som passar just din hudtyp bäst. Jag själv använder gel ⭐️

Här ser vi några Paulas Choice BHA exfolieringar samlade. Om ni vill gå igenom alla någon gång så skriv gärna i kommentarerna.
Tips från mig

Du sparar över 20% på duon genom att köpa den fina boxen 💚
Ta hand om er!
Vill du lämna en kommentar?